Honda na podium World Superbike w Holandii

dodano: 22.04.2015

Honda w PolsceHolender Michael van der Mark, ubiegłoroczny mistrz świata motocyklowej klasy Supersport, sięgnął po swoje pierwsze podium w kategorii Superbike. Oba niedzielne wyścigi czwartej rundy mistrzostw świata zawodnik ekipy Pata Honda kończył przed własnymi kibicami na trzeciej pozycji. Na torze w Assen na podium wyścigu Supersportów ponownie stanął także Kyle Smith.

Ruszający z piątej pozycji, po solidnych kwalifikacjach, 22-letni van der Mark, oba liczące po 21 okrążeń wyścigi, ukończył na trzeciej pozycji. W swoim debiutanckim sezonie w kategorii Superbike został pierwszym Holendrem, który stanął na podium w tej klasie. Wisienką na torcie był widowiskowy manewr w ostatniej szykanie drugiego wyścigu. Startujący Hondą CBR1000RR Fireblade SP, van der Mark początkowo wydawał się tracić kontakt z liderami, ale na finiszu imponująco odebrał trzecie miejsce Leonowi Haslamowi. Dwukrotnie w pierwszej dziesiątce finiszował także jego zespołowy kolega, aktualny mistrz świata World Superbike, Francuz Sylvain Guintoli, który sięgnął odpowiednio po ósme i siódme miejsce.

Honda w PolscePierwszy wyścig był po prostu niesamowity - podsumował van der Mark. - Nie wystartowałem najlepiej, ale miałem dobre tempo, dogoniłem liderów i sięgnąłem po swoje pierwsze podium, na dodatek przed własnymi kibicami i w barwach holenderskiego zespołu. W drugim wyścigu świetnie walczyliśmy z Leonem Haslamem. Wyprzedzaliśmy się na ostatnim kółku, ale udało mi się pokonać go po bardzo późnym hamowaniu do ostatniej szykany. Nie spodziewałem się aż tak dobrego wyniku. Dziękuję zespołowi, który przygotował dla mnie świetną CBR-kę.

Tydzień po swoim pierwszym podium w kategorii Supersport, startujący CBR600RR w Pata Honda Kyle Smith ponownie finiszował w czołówce. Wyścig w Assen ukończył na trzecim miejscu, dzięki czemu wciąż jest trzeci w klasyfikacji generalnej. „Dobrze wystartowałem i prowadziłem przez dwa okrążenia - powiedział 23-letni Brytyjczyk. - Dysponowałem świetnym motocyklem, ale popełniłem kilka błędów i pozwoliłem pierwszej dwójce na ucieczkę. Stoczyłem jednak świetny, wygrany pojedynek o trzecie miejsce, a na mecie dogoniłem liderów i finiszowałem mniej niż sekundę za zwycięzcą, więc jestem bardzo zadowolony. Zabrakło dwóch setnych sekundy, a byłbym drugi, więc znów zaatakuję podczas kolejnej rundy."

Drugi wyścig sezonu Pucharu Europy Juniorów, w którym wszyscy zawodnicy ścigają się na identycznych Hondach CBR650F, wygrał zwycięzca sprzed tygodnia, Hiszpan Javier Orellana, pokonując startującego z pole position Hannesa Soomera oraz Emanuele Pusceddu.

Piąta runda World Superbike odbędzie się na włoskim torze Imola za trzy tygodnie.