Zespół HRC pokonuje przeciwności drugiego etapu maratońskiego

dodano: 14.01.2016

Honda w PolsceKierowca teamu HRC, Paulo Goncalves  zostawił swoje wczorajsze problemy daleko z tyłu. Portugalczyk ukończył kolejny etap na 4 miejscu, wraz z nim w pierwszej dziesiątce znalazł się Amerykanin Ricky Brabec. Argentyńczyk, Kevin Benavides,  z teamu Honda South America Rally Team zajął druga lokatę w odcinku czasowym.

Dziesiąta odsłona Rajdu Dakar 2016 okazała się niefartowna z uwagi na trudne warunki pogodowe. Zaplanowano  278-kilometorowy czasowy odcinek specjalny, który miał łączyć biwak w Belen z La Rioja, jednak został on skrócony. Rwąca rzeka, która okazała się zbyt głęboka do przejścia, była wystarczającym powodem dla władz wyścigu, aby ogłosić jego wcześniejsze zakończenie. 

Honda w PolscePod koniec wczorajszej, dramatycznej eskapady, Paulo Goncalves obok Michaela Metge, Rickiego Brabecka , Paolo Ceciego zajmował się naprawą swojej CRF 450 Rally, której chłodnica została przebita przez wystający konar drzewa. Po odstawieniu motocykla w bezpieczne miejsce kierowcy HRC byli w stanie dostrzec, że tłok który wcześniej uważali za zniszczony w rzeczywistości okazał się jedynie wydawanym przez maszynę dźwiękiem. W związku z tym niewielkie modyfikacje  ustawień motocykla sprawiły, że maszyna znowu nadawała się do jazdy w terenie. 

Po wczorajszym odwołaniu drugiej części etapu dziewiątego, Goncalves wystartował dzisiaj z pozycji 13 w nietypowej konwencji- auta , ciężarówki oraz motocykle rozpoczynały rywalizację razem, podzielone na grupy . Portugalski as wywalczył swoją pozycję i w efekcie zajął miejsce 4, będąc jednocześnie około 6 minut za zwycięzcą. W ten sposób Goncalves przypieczętował swoją pozycję 3 w klasyfikacji generalnej.

 
 

Honda w PolsceRicky Brabec, debiutując w Rajdzie Dakar czuł się jak ryba w wodzie. Po wczorajszym 2 miejscu, Amerykanin tym razem wywalczył pozycję 8, i był 13’47” za zwycięzcą. Także w klasyfikacji generalnej Brabec znajduje się na miejscu 8. Jego kolega z teamu, Paolo Ceci, miał za sobą bezproblemowy dzień, a Michael Metge niestety nie był w stanie dzisiaj rano wystartować. 

Honda South America Rally Team kontynuuje dobrą passę, dzięki szalejącemu Kevinowi Benavidesowi, który w tym roku debiutuje w Rajdzie Dakar. Tym razem Argentyńczyk ukończył etap jako drugi, tuż za pochodzącym ze Słowacji Svitko. Drugi debiutant w Rajdzie Dakar, Adrien Metge tym razem dojechał do mety jako jedenasty i był to jego najlepszy wynik częściowy. Najmłodszy z braci Metge aktualnie znajduje się w klasyfikacji generalnej na pozycji 12. 

 
 

Honda w PolscePaulo Goncalves 

„Dzień był pozytywny. Startowałem będąc za ciężarówkami, a one nie były dobre. Piasek był bardzo rozjeżdżony i musiałem jechać bardzo delikatnie. Dobre jest to , że dojechałem bez większego problemu. Nadal walczę o czołowe pozycje, a teraz będziemy przystosowywać motocykl do jutrzejszego ataku, bo w etapie maratońskim starałem się naprawić aszynęl najlepiej jak potrafiłem. Po tym, co się stało we wtorek będzie bardzo trudno walczyć o zwycięstwo, bo różnica czasowa jest bardzo duża. Ale to jeszcze nie koniec. Po problemach jakie miałem wcześniej, bycie tutaj jest bardzo pozytywne. Muszę codziennie utrzymywać dobre tempo, poczynając od dnia jutrzejszego.” 

Ricky Brabec

„Dzisiaj tutaj, w drugim i ostatnim etapie maratońskim, wiedziałem, że będzie trudno, więc starałem się zrobić czas, jechać mądrze i bezpiecznie bo wiedziałem, że wydmy mogą mnie pokonać – dlatego podszedłem do tego ostrożnie. Jestem szczęśliwy, że udało mi się dojechać do mety i jestem gotowy na kolejne 3 dni zmagań. Jestem również bardzo zadowolony, że Paulo powrócił do rywalizacji i jedzie dalej. Wiem, że możemy zajść wysoko. Tak więc cieszę się, że Paulo jest tam, a ja tutaj i że obaj jesteśmy bezpieczni i gotowi do dalszej drogi.”

Honda w PolscePaolo Ceci

„Dwa bardzo trudne dni.  Wczoraj byłem bardzo zaskoczony, że Paulo zatrzymał się na CP2 i holowałem go do biwaku. Cały zespół pracował bardzo ciężko żeby naprawić motocykl i żeby mógł wrócić do tego etapu i zakończyć bez problemów.  Z drugiej strony jestem trochę zły na organizację i na to, co się stało w CP2. To była ich decyzja, żeby zatrzymać wyścig tam i potem ukarać wszystkich kierowców, którzy nie ukończyli odcinka specjalnego. Jeżeli chodzi o mnie, to zarówno wczoraj jak i dzisiaj było bardzo trudno, ale na szczęście udało mi się ukończyć bez problemów. Dzisiejszy etap był niezapomniany przez 250 km odcinka specjalnego , który ciągnął się przez wydmy i trasy off-roadowe, a motocykl zawsze sprawdzał się doskonale.”

Michael Metge 19

„Opuściłem biwak w dobrym nastroju, bo motocykl Paulo działa, ale kiedy starałem się wystartować, to zepsuł się mój. Próbowałem wszystkiego co w mojej mocy, żeby dowiedzieć się co się dzieje, ale nie mogłem wykryć problemu i go naprawić. Szkoda, że musiałem wycofać się z wyścigu w ten sposób.”

Honda w PolsceKevin Benavides 47

„Dzisiaj był skomplikowany etap: trudny technicznie i z wieloma nawigacjami. Walczyłem z Toby Price’em i Svitko i na szczęście niczego nie przegapiłem i byłem w stanie bezbłędnie dotrzeć do mety, bez straty czasowej i w dobrym tempie.”